תעצומותיו של צעד אחד קטן

העוצמה החזקה בעולם מצויה בהתחלות חדשות. הצדיקים מלמדים אותנו להסתגל לעשות תמיד ובכל שלב התחלה חדשה, ושוב עוד אחת כזו.

אם נבקש מאדם לספר לנו על מפעל חייו, מסעו האישי או הצלחתו המיוחדת – המרואיין שלנו יישען מן הסתם לאחור, יעצום עיניים ואז יפתח ויתאר איך בעצם הכל התחיל. זה בדיוק מה שמעניין אותנו, מהיכן ואיך הכל התחיל. כל תיאור של הצלחה, בניין, מסע, מתחיל מנקודת ההתחלה. נקודה זו לעיתים זעירה וכמעט בלתי נראית. בשעת מעשה גם גיבור הסיפור לא בהכרח ידע להכין היא תוביל אותו. מה יקרה בסופה. האם יצליח, או ייכשל. למפרע יתברר עד כמה היו רגעי ההתחלה הללו חיוניים. כמה תוכן הם הכילו. כמה כוחות ותעצומות שמצאו את ביטויים לאורך המסע אינספור פעמים.

***

התחלות אינן רק פתיחים, זו מעין תמצית. כל מה שבא בעקבותיה, שואב ממנה. צומח מתוכה. ההתחלה היא גרעין, אם הוא טוב ובריא – יצמח ויתפתח מתוכו עץ עתיר ענפים ופארות. לכל אדם, מציאות או סיפור – יש את רגע ההתחלה. זהו כשלעצמו נס נפלא. אדם מתבונן לאחור ומבין לפתע שהמקום בו הוא דורך כעת נוצר בעצם מצעד אחד בודד: יתכן שהיתה זו החלטה אמיצה לעשות באמצע החיים צעד אחד ימינה, ולהפוך לבעל תשובה אמיתי ברבות הימים. אולי היתה זו הפסיעה הראשונה לישיבה. הכניסה בעול תורה ומצוות. ההתגברות הראשונה על ההרגל הישן והפסול.

לך – לך

עם ישראל התחיל גם הוא מפסיעה אחת, צעד שעשה אברהם אבינו לאור ציווי 'לך-לך'. הצעד הביא צעדים נוספים בעקבותיו והפך ברבות הימים למסע, לצאצאים, לעם. אם נתבונן בצעד הראשון ההוא, ברור שבשעת מעשה הוא עדיין לא היה מאומה. רק צעד קטן מאוד של אדם אחד. מן הסתם לא היתה בו את אותה בהירות שאנו רואים היום. לא היה עם ישראל. לא היתה היסטוריה שתספר את כל הסיפור הנפלא. היה רק צעד וסביבו היסוסים וספקות, חששות והמון שאלות, שאם לא כן לא היתה נחשבת ההליכה של 'לך-לך' לאחת מעשרה ניסיונות שהתנסה אברהם אבינו. הצעד הראשון הוא ניסיון גדול. אבל אם הוא התחיל את כל המסע, יש בו בהכרח כוח גדול, עצום.

נשים לב. אם ההתחלות מכילות בתוכן תעצומות כה גדולות, יש לנו אם כן גילוי נפלא. מצאנו את הכוח המניע החזק בעולם, הכוח שיסייע לנו לצאת מכל המקומות המקובעים, הנכשלים. התחלה חדשה – זו העצה שלנו.

מה גורם לנו להפסיד את מה שהיינו מעוניינים להשיג. לעצור היכן שרצינו להמשיך. להפסיד במקום בו שאפנו לנצח? בדרך כלל עושה זאת ה'עבר'. כשאנו מציבים מול העיניים עבר ועתיד, העבר מן הסתם ינצח. הוא היה כאן קודם. יש לו הוכחות ביד. הוא מוחשי וקולני. העתיד לעומתו – לוט בערפל. רחוק מן העין. בלתי מוכח לכאורה. קשה מאוד להתחבר אליו.

זו הסיבה שכישלון קל מאוד להעתיק ולהנציח. הוא היה כאן קודם, קשה מאוד למחוק אותו. קשה אבל לא בלתי אפשרי. אדרבה, לצדיק יש כוח נפלא למחוק עבר. להעלים נפילות. לעקור למפרע הפסדים והחמצות. לא לחינם הפליג רבינו כל כך בדיבוריו על התחדשות והתחלות חדשות. הצדיקים אמנים מופלאים בהתחלות חדשות. העבר אין – אם תיאות תיכף ומיד להתחדש.

לך אל עצמך

הרבה צעדים יבואו בעקבות הצעד האחד הראשון, אבל מה שמסור בידינו הוא אותו צעד אחד קטן. שם ההצלחה, שם הניסיון.

כאשר השי"ת מורה לאברהם אבינו לצעוד לכיוון ארץ ישראל הוא אומר לו ללכת: מהארץ, מהמולדת, ומבית האב. נכון, כל הדברים הטובים והמבורכים החלו בצעד אחד, אבל ככל שהיעד גדול וחשוב יותר, מובטח לנו שההפרעות לעשיית אותו צעד תהיינה משמעותיות יותר.

לאורך הדרך יש לכל אחד מאתנו הזדמנויות לעשות צעד אחד ימינה. לסטות מהמסלול הקבוע שסוגר תמיד את המעגל בלי כל בשורה. לשבור את ההרגל העייף. לדחוק את רגלי הפחד. להעיז לנסות להתקרב היום ממש מחדש להשם. לשם כך עליך יהודי אמיץ, לנטוש את ה'ארץ' – הארציות והעצלות הטבעית. ה'מולדת' – טבעי הגוף שמשכנעים כאילו רצונותיך האמתיים אמורים להימצא תמיד בשבי ההרגל והטבע. ו'בית אביך' – הסביבה וכל מה שמקיף אותך ומונע ממך למנסות לגשת סוף-סוף אל הנשמה.

האופן בו נעשית ההתחלה ישפיע על ההמשך. כאשר יהודי יוצר התחלה חדשה מתוך אמונה איתנה, הוא מצטייד למעשה בתעצומות שיסייעו לו בהמשך להסיט מעל דרכו כל הפרעה שעלולה להטות אותו ממטרתו. לוט, ההסתרה והכבדות, יישמע ממנו את האמירה הנחרצת "היפרד מעלי" – סור ממני. אם ההתחלה טעונה באמונה והתחדשות, גם כשיבואו הניסיונות נוכל לומר להם, היפרד מעלי. אני דבק במטרתי.

לכל אחד מאיתנו נאמר "לך-לך", לך לקראת עצמך. מכל מה שמפריע ומפחיד, רק המקום אליו נקראת ללכת שייך באמת אך ורק לך. איש לא יוכל לבוא בסודך. איש לא יידע את שנכון ונועד עבורך. התאמץ והעז לעשות עכשיו ממש התחלה חדשה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *